USG Doppler to badanie przeprowadzane przy pomocy aparatu ultrasonograficznego przy wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Badanie to pozwala dokładnie ocenić stan naczyń krwionośnych, przede wszystkim tętnic i żył. USG Doppler wykonuje się głównie u pacjentów ze zmianami miażdżycowymi i chorobami zakrzepowo- zatorowymi oraz przy podejrzeniu tętniaków. Można w ten sposób zapobiec groźnym powikłaniom takim jak udar mózgu, zatorowość płucna czy zawał serca.
W jakich przypadkach wykonuje się USG Doppler?
Wskazania do przeprowadzenia USG Doppler to przede wszystkim miażdżyca i choroba zakrzepowa żył. Badanie to pozwala w porę wykryć zmiany chorobowe w naczyniach krwionośnych, takie jak zwężenia tętnic, zakrzepy żylne i oraz tętniaki i malformacje naczyniowe. USG Doppler przeprowadza się również w podejrzeniu wszelkich innych patologicznych zmian skutkujących nieprawidłowym przepływem krwi w żyłach i tętnicach.
Badanie USG Doppler pozwala również zbadać przepływ krwi i ewentualne zmiany w tętnicach szyjnych, kręgowych, tętnicach podobojczykowych, tętnicach trzewnych w jamie brzusznej i tętnicach nerkowych. Metoda dopplerowska ma duże znaczenia w diagnostyce nieprawidłowości krążeniowych żył i tętnic kończyn dolnych i górnych.
Chcesz być na bieżąco? Zostaw nam swój e-mail