fbpx

Płukanie Zatok Metodą Proetza

To nieinwazyjny, terapeutyczny zabieg laryngologiczny stosowany zamiast punkcji zatok

Zabieg ten stosuje się do leczenia przewlekłego oraz infekcyjnego zapalenia zatok przynosowych

Płukanie nosa metodą Proetza jest uważane za bezpieczny 
i skuteczny zabieg laryngologiczny pomagający zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych, w szczególności w przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Ten nieinwazyjny i bezbolesny zabieg laryngologiczny charakteryzuje się wysoką skutecznością. Płukanie zatok metodą Proetza
z powodzeniem może zastąpić inwazyjny zabieg tj. punkcję igłową zatok gdzie za pomocą igły umieszczonej w zatoce szczękowej usuwa się wysięk zapalny.

W porównaniu innymi metodami leczenia zatok, metoda Proetza daje najlepszy efekt terapeutyczny.

Płukanie zatok metodą Proetza skraca czas trwania choroby, łagodzi dolegliwości i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Można go przeprowadzać wiele razy.

Zapisy na zabieg odbywają się telefonicznie pod numerem 533-702-703. Przed zabiegiem wymagana jest wcześniejsza kwalifikacja laryngologiczna.

Płukanie jamy nosowej bezinwazyjną metodą Proetza

Wskazania

Metodę stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia ropnych i śluzowych wydzielin, które powstają podczas stanów zapalnych zatok.

Co sprzyja rozwojowi tych dolegliwości:

  • zablokowane zatoki po przebytej infekcji,
  • alergie,
  • krzywa przegroda nosowa,
  • astma oskrzelowa,
  • chore zęby,
  • praca w zanieczyszczonych i zapylonych pomieszczeniach.

Wskazania

Metodę stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia ropnych i śluzowych wydzielin, które powstają podczas stanów zapalnych zatok.

Przygotowanie do zabiegu

Wymagane jest odbycie konsultacji laryngologicznej, podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie badania laryngologicznego.

Zazwyczaj nie wymagane są specjalne przygotowania do zabiegu.

Opis zabiegu

W przeciwieństwie do zwykłej punkcji płukanie zatok metodą Proetza jest zabiegiem nieinwazyjnym. W fazie przygotowawczej do zabiegu do nosa osoby leczonej zakłada się na kilka minut niewielkie waciki nasączone płynem, który „otwiera” zablokowane ujścia zatok przynosowych
z płynem delikatnie znieczulającym. Po ich wyjęciu pacjent kładzie się wygodnie na plecach z lekko odchyloną do tyłu głową. Lekarz znajdujący się za głową pacjenta wlewa do nosa niewielką ilość wcześniej przygotowanego płynu (płyn ten jest złożony z leków przeciwzapalnych oraz preparatów zmniejszających obrzęk śluzówki i substancji bakteriobójczych). Płyn ten jest następnie odsysany przez drugą dziurkę od nosa za pomocą ssaka.

Cała istota zabiegu jakim jest płukanie zatok nie polega na tym, by płyn wlany do nosa przepłynął tylko z jednej dziurki do drugiej. Za pomocą pompy tłoczony jest płyn, który po przepłukaniu nosa przenosi masy ropne. Płukanie przeprowadza się na przemian w każdym nozdrzu. Zawierający leki płyn wnika do zatok przynosowych i wypełnia je wypłukując równocześnie zalegającą tam wcześniej wydzielinę (np.ropną).

Metoda Proetza to niezwykle skuteczna technika przepłukiwania zatok przynosowych. W porównaniu z innymi metodami, metoda ta ma lepszy efekt terapeutyczny i pozwala uniknąć wielu powikłań chorobowych. Takiego efektu jaki oferuje płukanie zatok metodą Proetza nie da się osiągnąć płukaniem zatok metodami domowymi ani w żaden inny sposób, np. podając leki doustnie czy nawet w zastrzykach.

Lekarz indywidualnie dobiera leki, które są aplikowane do jamy nosowej, w zależności od stopnia oceny stanu klinicznego pacjenta.
Są to środki antyseptyczne, antybiotyki, leki przeciwhistaminowe.

Zalecenia, przeciwwskazania i zalety zabiegu

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia wydawane są przez lekarza po zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Płukanie nosa metodą Proetza ma pewne przeciwwskazania:

 • brak współpracy pacjenta np. niski wiek,
 • zaburzenia oddechowe lub krążenia tętniczego,
 • patologie kręgosłupa szyjnego
 • ciąża i laktacja,
 • indywidualne reakcje alergiczne na poszczególne składniki stosowanych leków.
 • polipy
 • zatorowość zatok
 • Inne schorzenia wykryte przez lekarza podczas konsultacji

Zalety płukania zatok metodą Proetza

 • Przywraca normalne funkcje fizjologiczne. I komfort normalnego oddychania.
 • Zabieg jest bezbolesny nie wymaga użycia ostrych narzędzi medycznych.
 • Ograniczenie niepożądanych powikłań chrobowych.

Procedura płukania zatok nie jest przyjemną manipulacją, ale nie powoduje bólu u pacjenta.

Zabieg metodą Proetza trwa około 30 minut.

Metoda ta jest skuteczna już po drugim zabiegu w stanach infekcji. 

W stanach przewlekłych skuteczność zabiegu jest odczuwalna przez pacjenta po wykonaniu sześciu do ośmiu zabiegów, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.