Ultrasonografia jest jednym z podstawowych typów obrazowania pozwalających na ocenę narządów jamy brzusznej. USG jamy brzusznej jest badaniem niezwykle pomocnym w diagnostyce licznych patologii, a przy tym badaniem szybkim i nieinwazyjnym.
Protokół badania jest nieco odmienny u pacjentów dorosłych i dzieci,
co wynika z różnych typów patologii dotykających obie grupy wiekowe.
Co jesteśmy w stanie w nim ocenić?
Jest to badanie w którym oceniamy zespolenie przełykowo-żołądkowe pod kątem funkcji i anatomii. Badanie trwa ok 15 minut podczas którego możemy ocenić stopień nasilenia dolegliwości. Dodatkowo u dzieci do 1 rż. możliwym jest zastosowanie wysoko rozdzielczych głowic liniowych, otrzymujących o wiele lepszy obraz. Dziecko powinno zostać nakarmione przed badaniem.
Inaczej badanie ultrasonograficzne mózgu noworodka. Jest ono możliwe do wykonania dzięki występowaniu naturalnych, nieuwapnionych połączeń kości czaszki noworodków i niemowląt, zwanych ciemieniami.
Badanie typowo wykonuje się przez ciemię przednie, które ze wszystkich występuje najdłużej (zarasta maksymalnie do 18 miesiąca życia dziecka). Ultrasonografia przezciemiączkowa jest cennym, nieszkodliwym, badaniem mogącym przynieść dużo informacji o stanie zdrowia tkanki mózgu i pomóc przeprowadzić wstępną diagnostykę różnicową jej chorób.
Wskazaniami do tego typu badania są:
Badaniem tym ocenia się końcowy odcinek kręgosłupa, jego struktury nerwowe i okoliczne tkanki miękkie. Badanie wykonuje się w pozycji na brzuchu po uprzednim podłożeniu pod dziecko poduszki lub na boku. Obie pozycje mają na celu rozsunięcie wyrostków kręgów, celem oceny struktur położonego wewnątrz kanału kręgowego.
Ograniczeniem technicznym wykonania badania jest uwapnienie kręgosłupa i starszy wiek dziecka (niemowlęta raczkujące i chodzące nabywają naturalnych krzywizn kręgosłupa, które utrudniają optymalne obrazowanie struktur wewnątrzkanałowych).
Wskazaniami do tego typu badania są:
Chcesz być na bieżąco? Zostaw nam swój e-mail